Draagvlak voor impuls in het Grevelingenmeer
op 26 januari 2012 om 17:00
De vertegenwoordigers van drie belangen in en aan de Grevelingen vonden elkaar een jaar of vijf geleden in de constatering dat het niet goed ging met hun meer.
Zout-zoet-zout; de Grevelingen heeft het allemaal meegemaakt. Na de sluiting van de Brouwersdam in 1971 werd de afgesloten zeearm zoet en na een jaar of tien toch maar weer zout. Een goede waterkwaliteit heeft het nog niet opgeleverd. Visserij en natuur zijn niet tevreden; de recreatie ziet voorzieningen verouderen en talmt met nieuwe investeringen. Tijd voor een impuls.
De drie sectoren hebben daarom de handen ineengeslagen. Ze pleiten voor een grotere opening in de Brouwersdam voor het verversen van het water. Die opening valt te combineren met een sluis om de watersport een rechtstreekse verbinding met de Noordzee te geven. De stuurgroep Zuidwestelijke Delta onderzoekt of deze ideeën te combineren zijn met mogelijkheden om overtollig rivierwater op te slaan. In perioden waarin de rivieren veel water afvoeren - verwacht wordt dat dit als gevolg van de klimaatverandering vaker zal gebeuren - moet het Volkerak-Zoommeer als tijdelijke buffer dienen. Die buffercapaciteit valt aanmerkelijk te vergroten als het Volkerak- Zoommeer wordt verbonden met het Grevelingenmeer. Dat kan door een buizensysteem in het noordelijke deel van de Grevelingendam of nog liever door dit stuk van de dam te vervangen door een brug. Dan ontstaat een situatie die te vergelijken is met de Haringvlietbrug. Koppeling van Grevelingen en Volkerak- Zoommeer maakt ook een getijdecentrale in de Brouwersdam aantrekkelijker. Dan trekt meer water in en uit, waardoor meer elektriciteit kan worden opgewekt. Nog een voordeel: benutting van de buffercapaciteit van het Grevelingenmeer geeft langer tijd om discussie te voeren over de noodzaak om op termijn de dijken langs het Haringvliet aan te passen. Dat zou op termijn - eveneens met het oog op te verwachten grotere afvoeren van rivierwater - moeten gebeuren.
Bron Provinciale Zeeuwse Courant
<< Terug

![]() | Water bevroren? |


